تبلیغات
 آموزش کسب و کار اینترنتی
لینک های وب

گوگل وبمستر تولز چیست و چطور کار میکند (آموزش کسب و کار اینترنتی)
آموزش کسب و کار اینترنتی


Indexing یا شاخص گذاری موتورهای جستجو چیست؟


وبمستر تولز گوگل سرویسی است تحت وب  که برای کمک و راهنمایی مدیران سایت که با هدف افزایش کیفیت با توجه به معیارهایی شرکت گوگل  طراحی  شده است.

ابتدا وارد  Webmaster Tools شوید بر روی گزینه Add site کلیک کرده و آدرس سایت را وارد کنید. سپس آدرس  نمایش داده می شود که نیاز به تایید دارد. برای تایید  بر روی گزینه Verify this site کلیک نمایید.


 

تایید هویت آن به دو صورت انجام می شود. راه اول  : کد Html که باید به صفحه اصلی site اضافه کنید در قسمت (Alternate methods)، راه دوم : یک فایل با نام مشخص در مسیر اصلی سایت قرار دهید ، در قسمت ( Recommended methods )

در صورتی که به ساختار دستوری  صفحات html آشنایی ندارید بهتر است که از روش دوم  استفاده کنید.

پس از تایید امکانات این سرویس فعال خواهند شد.
صاحبان  وبلاگ در صورتی می توانند این سرویس گوگل  رو فعال نملیند و از آن  استفاده کنند که اجازه ویرایش صفحه Html وبلاگ را داشته باشند. به این دلیل که برای تایید  نیاز به افزودن کدی به صفحه است

 

بخش Dashboard

در این قسمت اطلاعات مختصری شامل ( وضعیت sitemap) (وضعیت بازبینی website توسط موتور گوگل) (وضعیت کلمات کلیدی جستجو شده برای ورود به سایت شما) می باشد.

مدیریت Sitemap

Sitemap ، به صورت تعدادی استاندارد عرضه شده که اکثر آنها را گوگل در این سرویس پشتیبانی می کنه. همچنین گوگل این امکان رو میده که نقشه وبسایت رو به صورت Feed یا “خوراک” ثبت کنید.

با ثبت نقشه سایت ، گوگل می تونه خیلی راحت تر و سریع تر به مرور وبلاگ  شما بپردازد و آدرسهایی که ممکن است لینکی به آنها داده نشده باشد را پیدا کند.و تغییرات صفحه خیلی سریعتر شناسایی خواهند شد. استفاده از این سرویس خیلی موثر است

پسشنهاد می شود حتما حداقل یک Sitemap به ثبت برسانید.

پس از ثبت Sitemap می توانید آخرین وضعیت آن را بررسی و تعداد لینکهای اضافه شده به موتور جستجوی گوگل را مشاهده کنید.


مدیریت دسترسی (Crawler access)

قبل از پیدایش سرویس هایی مانند Webmaster Tools صاحبان سایت از فایلی به نام robots.txt برای جلوگیری از دسترسی به برخی صفحات  استفاده می کردند. این فایل فرمت خاصی دارد که این امکان را می دهد تا به صفحاتی امکان دسترسی داده شود یا نه.

تمام موتورهای جستجوگر کنونی از این فایل پشتیبانی می کنند ولی گوگل در این سرویس و در این بخش این اجازه را می دهد که کنترل بیشتری بر روی دسترسی ها داشته باشید.به عنوان مثال  امکان حدف آدرسها یکی از این موارد است.


مدیریت SiteLinks

در صورتی که  شما دارای بازدید زیاد و PageRank بالایی باشد در این صورت ممکن است که گوگل لینک شما را به صورت دیگری (بخش ، بخش ) نشان دهد.
مانند سایتهای همچون توس وب

  

 


تنظیمات کلی  (Settings)

این تنظیمات درقسمت  Site configuration قرار دارند. کارهای می توانید انجام بدهید به شرح زیر است.

انتخاب کشور هدف است. با این انتخاب site شما فقط در جستجو هایی که از آن کشور انجام می شود قرار خواهد گرفت

همچنین می توانید به گوگل بگویید که آدرس سایت شما را با www نمایش بدهد یا نه

و…

بهترین کلمات کلیدی  Top search queries

در این قسمت کلمات کلیدی که در موتور جستجو بیشترین مراجعه را به سایت شما داشته است نمایش داده می شود. و موقعیت شما در نتایج جستجو با استفاده از کلمات کلیدی که در سایت استفاده کرده اید را نمایش میدهد که با استفاده از آن می توان فهمید که کاربران به چه چیزهایی علاقه دارند. همچنین چه کلمات کلیدی شانس بیشتری برای کلیک دارند. با استفاده از این کلمات می توانید سایت خود را بهینه تر کنید.

 

لینک ها به سایت شما   Links to your site

با استفاده از این قسمت  مشخص می شود که کدام صفحات بیشتر مورد پسند مخاطبین قرار گرفته که به آن لینک داده اند و از چه واژگانی برای لینک دادن استفاده کرده اند و امکان مشاهده وبلاگهای لینک داده نیز وجود دارد.

 

کلمات کلیدی Keywords

در این قسمت لیست پر کاربردترین کلمات کلیدی قرار دارد.

لینک های داخلی Internal Links

لیست صفحاتی که در داخل وبلاگ به یکدیگر لینک داده اند در این صفحه نمایش داده می شود.

پیشنهادات بهینه سازی – HTML suggestions

این بخش یکی از مهم ترین وجالب تری قسمت های این سرویس گوگل است. در این قسمت لیست صفحاتی که دارای مشکلات جزئی هستند که مانع از ارتقاء رتبه آنها در نتایج جستجو می شوند وجود دارد.

 منبع:توس وب
طبقه بندی: آموزش کسب و کار اینترنتی،  کسب و کار اینترنتی،  بهینه سازی سایت،  سئو، 
برچسب ها: وبمستر تولز گوگل، سایت مپ، مدیریت سایت لینک، مدیریت دسترسی، کلمات کلیدی،  

تاریخ : دوشنبه 30 فروردین 1395 | 15:43 | نویسنده : leila khosravian | نظرات

  • paper | پارس خودرو | مای بی اف